شناسایی اجمالی روستای ایور
دسته بندی : جغرافیای منطقه ,
مشخصات جغرافیایی ایور

شناسایی اجمالی روستای ایور (( EIVAR))

روستای ایور جزو دهستان بركوه ، بخش كوهسرخ شهرستان كاشمر ، واقع در استان خراسان می‌ باشد . این روستا در 15 كیلومتری مركز بخش (ریوش) و 42 كیلومتری شهرستان كاشمر قرار دارد كه درسال 1335جمعیت آن 1233نفر برآورد شده است .

مختصات جغرافیایی

عرض جعرافیایی آن 29َ 35ْ  وطول جغرافیایی آن 34َ 58ْ و ارتفاع آن از سطح آزاد دریا 1950متربوده و در مسیر جاده نیشابور به كاشمر قرار دارد .

ناهمواریها:

كوهسرخ رشته كوهستانی  در خراسان متشكل از ارتفاعات منفرد و صخره های عریان كم ارتفاع كه با جهت تقریبی شرقی غربی امتداد یافته و درحدّفاصل نیشابور قرارگرفته است .

كوههای كوهسرخ مربوط به دوران چهارم زمین شناسی میباشد كه هنوز قلّه های مخروطی شكل آن دیده می‌ شود . مانند كوه آتشفشان در شمال ریوش كه نام اصلی آن آتشفشان بوده  بومیان آنجارا آتشان می‌ خوانند .

در این رشته كوه قلّه ها ی متعددی با نامهای محلی مختلف وجود دارد كه جهت اختصار به قلّه های مهم اطراف روستا در ذیل اشاره می‌ گردد ؛

قله تروس  ((TERUS))

این كوه با ارتفاع 2534 متر در محدوده شهرستان كاشمر ، بخش كوهسرخ ، دهستان بركوه و در 13كیلومتری شمال روستای ایور و 30كیلومتری شمال شرقی مركز شهرستان تربت حیدریه واقع شده است . جهت كوه شمالی غربی و جنوب شرقی بوده و مختصات جغرافیایی آن بطول َ37 ْ 58 و عرضَ 33  ْ 35می‌ باشد .

تیغ سبز ((TIGH-E SABZ))

این كوه با ارتفاع 2221 متر درمحدوده شهرستان كاشمر ، بخش كوهسرخ ، دهستان بركوه و در 5كیلومتری شمال روستای ایور و 35كیلومتری شمال شرقی شهرستان كاشمر واقع شده است . جهت كوه شمالی ـ جنوبی بوده و مختصّات جغرافیایی قلّه آن َ 36  ْ 58  وعرض آن َ33  ْ 35 می‌باشد .

تیغ گرگ دره (( TIGH-E GORG DARREH))

این كوه با ارتفاع 2285 متر در محدوده شهرستان كاشمر ، بخش كوهسرخ ، دهستان بركوه و در7كلیومتری شمال شرقی روستای ایور و 38 كیلومتری شمال شرقی مركز شهرستان كاشمر واقع شده است .

جهت كوه شمالی شرقیـ جنوب غربی ، می‌ باشد و مختصات جغرافیایی قلّه آن بطولَ38  ْ 58 و عرضَ 31  ْ 35 می‌ باشد .

چشمه حیاط  CHESHMEH HAYAT

این كوه با ارتفاع 2152 متر در محدوده شهرستان كاشمر , بخش كوه سرخ , دهستان بركوه و در14كیلومتری شمال شرقی روستای ایور و 45كیلومتری شمال شرقی شهرستان واقع شده است .

جهت كوه شمالی شرقی ـ جنوب غربی بوده و مختصّات جغرافیایی قلّه آن به طولَ 36  ْ 58  وعرضَ 39  ْ 35 می‌ باشد .

چشمه نی ((CHESHMEH NEY))

 این كوه با ارتفاع 2266 متر در محدوده شهرستان كاشمر , بخش كوهسرخ , دهستان بركوه و در 9كیلومتری شمال و شمال شرقی روستای ایور و40 كیلومتری شمال شرقی مركز شهرستان كاشمر واقع شده است .

جهت این كوه شمال غربی ـ  جنوب شرقی بوده و مختصّات جغرافیایی قلّه آن بطولَ36  ْ 58وعرضَ35 ْ 35

می‌ باشد طول این كوه 9 كیلومتر است كه كم عرض ترین نقطه آن در قسمت جنوب شرقی می‌ باشد . حداكثر پهنای آن در قسمت مركزی از شمال شرقی به جنوب غربی است. شكل این كوه بیشتر شبیه به نقشه ایران می‌ باشد .              

دستمال زاری DASTMAL ZARI

این كوه با ارتفاع2051 متر در محدوده شهرستان كاشمر , بخش كوهسرخ , دهستان بركوه و 12كیلومتری جنوب روستای ایور و در 15كیلومتری شمال مركز شهرستان قرار دارد .

جهت كوه شمالی جنوبی بوده , مختصات جغرافیایی آن به طوَل َ28 ْ 58وعرض َ24 35ْمی باشد .

سفید ((SEFID))

این كوه با ارتفاع 2205متر در محدوده شهرستان كاشمر , بخش كوهسرخ , دهستان بركوه و16كیلومتری شرق روستای ایور و در 45كیلومتری مركز شهرستان واقع شده است .

جهت كوه ، شمال شرقی ـ جنوب غربی ، بوده و مختصّات جغرافیایی قلّه آن به طول َ35 ْ 58  وعرض آن 

  َ 39 ْ 35 می‌ باشد .

كلاته قاسم KALATEH  QASEM

این كوه با ارتفاع 2050 متر در محدود شهرستان كاشمر , بخش كوهسرخ , دهستان بركوه , و در13كیلومتری جنوب روستای ایور و 15 كیلومتری شمال مركز شهرستان كاشمرقرار دارد .

 جهت كوه شمالی ـ جنوبی بوده و مختصّات قلّه آن بطولَ 27 ْ 58و عرضَ 24  ْ35می‌ باشد .

كمراره  (( KAMAR AREH ))

این كوه با ارتفاع 2775متر در محدوده شهرستان كاشمر, بخش كوهسرخ , دهستان بركوه و در 40كیلومتری شمال شرقی مركز شهرستان كاشمر قرار دارد .

جهت كوه ، شمالی غربی و جنوب شرقی ، بوده و مختصّات جغرافیایی آنَ 41  ْ 58وعرض آن َ 36  ْ 35میباشد .

علاوه برقلّه های فوق , روستا دارای تپّه ماهورهایی شنی وخاكی با پوشش گیاهی مختلف (مختصّ ناحیه بیابانی وكوهستانی ) پوشیده شده است . مانند گدار بنصری , تیغ قرنه , گدار منجك ,گدار سبیستا ,گدار شمشیر تیغ و ...  .

مطالب این پست از منابع قدیمی می باشد و بدون هیچگونه تغییر در وب سایت قرار داده شده است.رسانه ایور : 
اولین رسانه خبری فرهنگی روستایی
 از ۱۳۸۴

اینستاگرام:

پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی:

برچسب ها : ایور , کوهسرخ , روستای ایور , کوه , کوهستان , جغرافیا ,

++++++++++++++++
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic